nedjelja, 29. siječnja 2017.


PREVENCIJA OVISNOSTI S ASPEKTA TEORIJE SOCIJALNOG UČENJA I KOGNITIVNE PSIHOLOGIJE

Zloupotreba psihoaktivnih tvari nose značajan rizik za zdravlje te kaznene sankcije. Psihoaktivne tvari se dijele u dvije kategorije. Prva kategorija se naslanja na ovisnost o psihoaktivnim tvarima, odnosno njihova zloporaba. Druga kategorija se odnosi na poremećaje uzrokovane korištenjem istih kao što su poremećaju sna, anksioznost, poremećaju raspoloženja, psihotični poremećaj, delirij i dr.


Što je ovisničko ponašanje?

Ovisničko ponašanje je skup obrazaca koji su autodestruktivni, značaju fiziološku ili biološku komponentu npr. žudnju. Sljedeća komponenta ovisničkog ponašanja je nedostatak ili nemogućnost kontrole žudnje koja se nastavlja usprkos negativnim informacijama o štetnosti konzumiranja ili zloporaba sredstava ovisnosti.

Zloporaba droge u RH

Analize stanja u pogledu povećanja broja ovisnika u Republici Hrvatskoj tijekom posljednjih nekoliko godina upućuje na progresivan porast broja osoba liječenih od ovisnosti u razdoblju od 2000. do 2008. godine, porast broja osoba liječenih od opijatskog kao i neopijatskog tipa ovisnosti te spuštanje donje dobne granice pri prvom uzimanju nekog od sredstava ovisnosti.


Kako smanjiti ovisnost i educirati mlade?

Širenjem informacija o drogama, obukama za mlade, roditelje. To, međutim, zahtijeva dodatni neposredni angažman, između ostaloga, i psihologa, kako u odgojno-obrazovnim sustavima, gdje ih je vrlo mali broj, tako i u sustavima primarne zdravstvene zaštite, zavodima za mentalno zdravlje, itd., gdje ih danas gotovo uopće nema. Evaluacija pristupa prevencije prema modelu socijalnog utjecaja pružila je relativno ohrabrujuće rezultate, posebice kada je treningu kognitivnih i bihevioralnih vještina pridruženo učenje prepoznavanja i suočavanja s pritiscima grupe vršnjaka. Međutim, evaluacija je pokazala da preventivni pristup, koji uključuje razvoj kognitivnih i bihevioralnih vještina i trening vještina, u praksi postiže relativno kratkoročan uspjeh u ukupnom smanjenju stope zloporabe sredstava ovisnosti.

Moje mišljenje je da djecu od rane dobi treba educirati o štetnosti neprirodnih psihoaktivnih tvari. Djeci bi trebalo pokazati odnosno educirati ih o dugoročnim posljedicama koje one donose ljudskom organizmu. Vjerujem da bi se na taj način smanjio broj ovisnika te zloupotreba droga.


Na koji način vi mislite da bi se mogla smanjiti ovisnost o drogama?
Mislite li da bi škola te edukacija utjecala na smanjenje ovisnosti?
Što utječe na odluku mladeži o uzimanju psihoaktivnih tvari?

 Više o temi možete saznati na: http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=233425






Broj komentara: 14:

  1. Mladež večinomm uzima drogu na nagovor svojih vršnjaka. Po mome mišljenju, dijete se treba naučiti važnost ne padanja pod socijalni pritisak da uzimaju drogu jer to je u 99% slučaja razlog zašto ju uopće uzimaju.

    OdgovoriIzbriši
  2. Slažem se sa zaključkom da bi djecu od rane dobi trebalo educirati o štetnosti droge. Mislim da bi se organiziranjem raznih radionica, predavanja, gostovanja bivših ovisnika i predstavnika zakona, naravno u skladu s uzrastom, kod djece i mladih uvelike osvijestila štetnost konzumiranja droge. Također mislim kako je pritisak vršnjaka glavni razlog konzumiranja.

    OdgovoriIzbriši
  3. Educiranje učitelja i roditelja o prepoznavanju znakova ovisnosti, te načine na koji se možemo riješiti ovisnosti. Također moramo poučiti roditelje da nije sramota pitati za pomoć ako im je dijete ovisno.
    Smatram da nije u tolikoj mjeri riječ o vršnjačkom pritisku, koliko o čistoj dokolici. Puno slobodnog vremena, a malo stimulacije, dovode do uzimanja droga. Većina zajednica koja se bave liječenjem ovisnosti, svoje pacijente uključuju u sportove,umjetnosti i slične aktivnosti, kako bi okupirali svoj um nečim pozitivnim.

    OdgovoriIzbriši
  4. Poučavanje djece o štetnosti droge i posljedicama njenog konzumiranja treba shvatiti ozbiljno. Edukaciji treba pristupiti ozbiljno i studiozno te paziti da ne postignemo kontra-efekt. Također roditelje i učitelje treba upoznati sa ranim znakovima djetetova konzumiranja kako bi se reagiralo na vrijeme. Slažem se da nije u tolikoj mjeri, za početak konzumiranja, važan utjecaj vršnjaka već i previše slobodnog vremena, a premalo aktivnosti za ispunjenje istog te puka radoznalost.

    OdgovoriIzbriši
  5. Smaratram da bi se u školama trebala uvesti obavezna edukacija učenika o svim ovisnostima, pa tako i drogama. Mladi nisu svjesni toga koliko su droge štetne, koliku ovisnost uzrokuju i koliko mogu negativno utjecati na psihiči i fizički razvoj. Po mom mišljenju ne postoje lake i teške droge. Sve droge uzrokuju ovisnost i teške posljedice. Nažalost mladi padaju po utjecaj okoline i droge počinju koristiti na nagovor svojih vršnjaka. Također, neki koriste droge misleći da će na taj način zaboraviti svoje probleme i opustiti se, što je u potpunosti loše jer na taj način mogu na kratko zaboraviti probleme, ali ne i riješiti ih.

    OdgovoriIzbriši
  6. Sve je više i više zlouporabe psihoaktivnih tvari kod mladih. Njihovo ne znanje o štetnosti droga nažalost može biti pogubno. Smatram da bih se što ranije u škole trebala uvesti edukacija o štetnosti ne samo droga nego i alkogola te cigareta. Mladi se odluče konzumirati drogu alkohol i cigarete jer takvo ponašanje uoče od drugih vršnjaka, a neki nažalost i od svojih roditelja. Moje mišljenje je da bih se i roditelje trebalo informirati o tom problemu.

    OdgovoriIzbriši
  7. Smatram da uvijeti društva u kojem živimo uvelike utječu na mlade i njihovo okretanje prema svijetu ovisnosti. Smatram da je edukacija ključ uspijeha u borbi protiv ovisnosti. Također se treba posvetiti mladim ljudima, priuštiti im sreću, znanje i zadovoljstvo kako ne bi niti doblili želju da probaju bilo kakva opojna sredstva.

    OdgovoriIzbriši
  8. Slažem se da većina mladih pada pod utjecaj vršnjaka i tako ulaze u svijet droge. Trebamo mladima objasniti da nije sramota reći ne i da ne padaju pod utjecaj "cool" klinaca koji se drogiraju

    OdgovoriIzbriši
  9. Vjerujem da na odluku uzimanja droge utjece ponajviše okolina jer danas je mladima cilj prilagoditi se drugima jer se boje da ne bi bili odbačeni ako se ne ponašaju u skladu s njihovim kriterijima.

    OdgovoriIzbriši
  10. Mladi su se oduvijek povodili za drugima, društvom i težili su biti originalni...ta originalnost ih je dovela do stanja u kojem je naše društvo. Svi se drogiraju, piju, puše jer je cool i moderno. Škole na žalost nemaju dovoljno resursa a možda i dovoljno obrazovanog i DOVOLJNO PLAČENOG kadra koji bi organizirao bolje iskorištavanje slobodnog vremena od izlaska na ulicu, trošenja vremena i eksperimentiranja iz dosade.

    OdgovoriIzbriši
  11. Smatram da mladi ljudi najčešće uzimaju drogu na nagovor svojih vršnjaka. Adolescenti moraju imati svoje ja i sami razabrati što je za njih loše, a što dobro.

    OdgovoriIzbriši
  12. Mladi lako padaju pod utjecaj svojih vršnjaka. U tom razdoblju mladi se traže, nisu ne znaju tko su i što su, što žele od života. Trebalo bi im pristupiti s raznim radionicama i akcijama gdje bi mogli primjerice učiti režirati film, pisati knjigu, praviti svoju odjeću, raditi pokuse... Treba im pokazati i drugi put, a ne ih zapostaviti jer su "mušičavi" tinejdžeri

    OdgovoriIzbriši
  13. Smatram da je slušanje iskustava ljudi koji su se borili sa ovisnošću zanimljiv način edukacije djece. Smatram da predavanja doktora u školama nije dovoljno da djeca odluče ne koristiti psihoaktivne droge. Društvo ima najveći utjecaj na pojedinca da koristi drogu.

    OdgovoriIzbriši
  14. Zanimljiv primjer smanjenja ovisnosti o drogama dolazi upravo iz Portugala gdje su vlasti nekoliko godina unazad odlučile sprovesti dekriminalizaciju droga. Rezultati toga su nevjerojatni. Svatko bi pomislio da se nakon toga stopa drogeraša pomahnitalo povećala, no ono očaravajuće jest da je Portugal danas među zemljama s najnižom stopom korištenja droga. Razlog tome je taj što se njihovom dekriminalizacijom nastojalo integrirati ovisnika u zajednicu umjesto da ga se izolira u zatvor, čime bi se samo povećao njegov otpor. Ovisnost se tamo ne tretira kao zločin, već kao zdravstveno stanje, a vlastima je u cilju borba protiv bolesti, a ne protiv pacijenta. Uz to, ulažu mnogo novaca u edukaciju i tretman „drogeraša“.

    OdgovoriIzbriši